Dringend gewenste extra aandacht voor mbo in de politiek en ‘opleidingsland’

18 nov 2025

Demissionair minister van Onderwijs Gouke Moes sprak, in WNL op Zondag, ons uit het hart gegrepen woorden over het belang van het mbo in ons onderwijs. “Ga weg met je ‘handen’, we hebben mensen nodig! Het zijn mensen, vakmensen.” Hij stuurde, onder meer daarover, een brief aan de eerste en de Tweede kamer. En ook andere organisaties besteden in deze tijd extra aandacht aan het grote belang van mbo-opleidingen om Nederland draaiend te houden.

‘mbo-minister’ maakt zich sterk voor het mbo

Gouke Moes, zelf ook gediplomeerd smid, weet waar hij het over heeft als het over het belang van het mbo voor onze samenleving gaat. De demissionair Onderwijs minister pleit in het programma ‘WNL Op Zondag’ van 16 november (NPO1), voor het gelijkschakelen van het mbo met de andere vormen van voortgezet onderwijs. “Als je kijkt naar de verschillen tussen het mbo en hbo en wo, moeten we het eerlijk maken. Even heel concreet: op dit moment krijgen mbo’ers minder studiefinanciering en maken ze meer schoolkosten, terwijl we die mensen knetterhard nodig hebben. Het is bizar en hartstikke scheef.” En even later zegt hij, “als je het echt wil veranderen, moet je niet alleen woordjes veranderen en op dezelfde manier met dedain blijven praten over het mbo. Je hoort nog steeds in gesprekken over arbeidstekorten dat we meer ‘handen’ nodig hebben. Dan denk ik: ga weg met je ‘handen’, we hebben mensen nodig! Het zijn mensen, vakmensen.” Moes bouwt daarmee voort op de woorden van zijn voorganger Robbert Dijkgraaf. Die schreef in een Kamerbrief van 20 oktober 2022: “We moeten af van het ladder-denken, af van het verticale denken en toe naar het waaier-model, waarbij mbo, hbo en wo samen een brede waaier aan opleidingsmogelijkheden vormen.”
Wil je het hele gesprek met minister Moes lezen en/of afluisteren? (vanaf ca. 25 min) Klik hier.

Expertisepunt en MBO KOMPAS met extra aandacht voor kleine, unieke opleidingen, waaronder Technicus Hout en Restauratie

Het Expertisepunt specialistisch vakmanschap heeft voor acht kleine, unieke beroepen/opleidingen extra aandacht gekregen (uiteraard betaald) in het nieuwe MBO KOMPAS. Dat is een studiekeuzeplatform voor leerlingen in klas 3 en 4 van het vmbo. Één van de opleidingen waaraan daarin aandacht wordt besteed is ‘onze eigen’ THR. Het MBO KOMPAS wordt in papieren vorm verspreid onder 150.000 leerlingen en hun ouders en er wordt aan de decanen een lesmethode aangeboden voor extra verdieping. In het nieuwste magazine is een speciale aandacht voor acht unieke specialistische beroepen. Naast het verbeteren van de beeldvorming rond vakmanschap, maakt dit initiatief concrete loopbaankansen zichtbaar. Daarnaast ondersteunt het decanen in hun loopbaanoriëntatiebegeleiding en helpt het ouders te begrijpen hoe waardevol een carrière in specialistisch vakmanschap kan zijn. Bekijk hier de folder.

Terug naar overzicht